Gözaltı Morlukları & Doğal Çözüm Önerileri

Gözaltı Morlukları & Doğal Çözüm Önerileri

Gözler altındaki mor halkalar sadece yaşlanmanın bir belirtisi değildir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 7'den 70' e her yaştan insanda görülebilir ve bazı hastalıkların habercisi de olabileceğini vurguluyor. Bu nedenle Küçükusta, sadece estetik olarak önemli olmayıp araştırılması, üzerinde durulması gereken bir bulgu olarak ele alınması gerektiğini ifade ediyor.
Gözler altında mor halkaların oluşmasına neden olan hastalıkların en önemlileri aşağıda sıralanmıştır :

                                                           
Saman nezlesi

Gözlerde kaşıntıya yol açan hastalıklarda, derinin ovalanması ve kaşınması derinin rengini koyulaştırır. Saman nezlesi olanlarda, özellikle polen mevsiminde bu halkalar daha belirgindir. Bazı besin alerjileri de göz altlarının koyulaşmasına neden olabilir.

Güneşte kalma
Esmer tenli insanlar bile yazın güneşe maruz kaldıklarında, gözlerin altındaki deride pigment artışı olabilir, çünkü güneş ışınları derideki hücrelerde melanin yapılmasını artırır. Melanin de deriye koyu bir renk verir.

Kalıtsal
Varisli venler gibi, gözler altındaki koyu halkalar da kalıtsal bir özelliktir. Gözler altındaki deri çok incedir ve deri altındaki geniş damarlardan kan akarken deriye mavimsi bir renk verir. Deri ne kadar saydam ve açık ise bu halkalar da o kadar belirgin gözükür.

İlaçlar
Damarları genişletme özelliği olan bütün ilaçlar gözler altında mor halkalara neden olabilir. Gözler altındaki deri ince ve narin olduğundan, damarların genişlemesi ve kan akımındaki artış deriye koyuluk verir.

Beslenme
Beslenme bozukluklarında da gözler altında morarmalar oluşabilir.

Yorgunluk ve uykusuzluk
Uykusuzluk ve aşırı yorgunluk derinin solmasına, bu da derinin hemen altındaki damarların daha belirgin olarak görülmelerine, yani mor halkalara yol açar.

Gebelik ve regl dönemi
Gebelik sırasında ve regl dönemlerinde de deri daha solgundur. Böylece deri altında seyreden damarlar daha belirgin olarak görülür, deri koyulaşır.

Sıcak hava
Sıcak hava göz altındaki damarları genişlettiği için kan daha bir mor renkte gözükür.Bu durumda en iyisi buzla bu bölgeye soğuk masaj yapmaktır.
DOĞAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

*Buz torbaları çok işe yarar, kadınlar uyandıkları zaman yüzlerine 15 dakika buzla şok yaptıkları zaman yüzlerindeki tüm şişlikler azalır, cilt gerilir ve daha taze görünür.

*Haftada üç gün bitkisel çaylar gözlerin üzerine konup 15 dakika bekletilirse gözaltındaki morluklar en az seviyeye iner.

*Patates rendeleyin ve pamuğu suyuna bastırıp,patates suyu kompresi yapın.

*Kivinin kabuğunun ıslak kısmını göz altınızda bekletin.Ayrıca elma suyu kompresi de faydalıdır

*Bir tutam pirinci haşlayarak suyunu göz kenarında kompres yapabilirsiniz.

*Günlük yaşamda yumurta, susam, havuç, deniz yosunu ve yeşil çaydan oluşan beş yiyeceğin alınmasına önem verirsek, göz kremleri ve maskelere fazla ihtiyaç duymadan göz altı morluklarına kolayca "güle güle" diyebiliriz.

-Yumurta: Yumurtanın içerdiği zengin protein, hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bundan dolayı günde iki yumurta, göz altı morluklarının oluşmasını önlemek için belli bir etkiye sahiptir.
-Susam: Siyah susamın saçların beyazlamasını engellediği ve parlak kalmasını sağladığı yaygın olarak bilinirken, göz altı morluklarını gidermeye de yararlı olduğu az biliniyor. Susam, göz bebeği ve göz kaslarını besleyen E vitamini içerdiği için, göz altı morluklarının oluşmasına karşı etkilidir.
Susamın yanı sıra, zengin E vitamini içeren diğer yiyecekler arasında yer fıstığı, ceviz...
-Havuç: Göz bebeği ve göz kaslarını besleyen E vitamininin yanı sıra, A vitamini de aynı etkiye sahip. Havuç da A vitamini bakımından en zengin yiyecektir. A vitamini ayrıca, görme kabiliyetini, özellikle de karanlıkta görme kabiliyetini artırır.
-Deniz yosunu: Demir, hemoglobin üretilmesi için en önemli öğelerden biridir. Dolayısıyla demir takviyesi hemoglobin seviyesini yükselterek, hücrelere oksijen ve besin aktarma gücünü artırır. Deniz yosunu, zengin demir içermesinden dolayı göz altı morluklarını hafifletir.
-Yeşil çay: Yeşil çay içmek, bilgisayardan yayılan radyasyonunun yol açtığı göz altı morluklarını gidermeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra, yeşil çay uygulanarak göz altı morlukları hafifletilebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !